Rozhovor

 

Část rozhovoru Terezy Havelkové s Petrem Matuszkem pro časopis Harmonie, 12/2000

 

 

Co posloucháte, když neposloucháte soudobou hudbu?

 

„Jak kdy a jak kde: Třeba Bulata Okudžavu, v autě zase písničky 60. let nebo chorál, bigbít - Led Zeppelin, Deep Purple, nebo naše Flamengo - Kuře v hodinách, Collegium musicum, Prokopovu Kolej Yesterday, … jazz Keitha Jarretta, Jana Garbareka nebo houslisty Jeana-Luc Ponty… ale také třeba houslové sonáty, Beethovenská kvarteta nebo Haydnovy oratoria. Prostě různou, ale dobrou muziku.“

 

Co čtete z beletrie? Jaké jsou vaše oblíbené beletristické knihy?

 

„Moje kultovní knížka je Tracyho Tygr W. Saroyana. Jinak mám rád Bulgakovova Mistra a Markétku, knížky Remarqua, Kazantzakise, fascinuje mě Kafka… ale taky jsem přečetl hromadu detektivek. Ovšem nejoblíbenější literární formou jsou pro mě básně v próze – Baudelaire, Ferlinghetti, Prévert, Jeffers, Kostohryz…“

 

Sledujete aktuální dění v okolních uměních? (výtvarné umění, literatura, divadlo, kinematografie…) Co vás v tomto ohledu v poslední době zaujalo?

 

„Méně než bych chtěl, není čas. Teď se mi vybaví např. Návštěva staré dámy ve Vinohradském divadle, nádherné představení Witkiewiczovy Matky v Činoherním klubu s Ninou Divíškovou, Pitínského Její pastorkyňa zlínského divadla, některé performace v div. Archa… Stýská se mi po dobré činohře, ojoj, už jsem na ní dlouho nebyl.

Ve filmech se téměř nevyznám, ale mám rád takovou tu civilní poetickou absurditu, jaká se objevuje např. u J. Jakubiska nebo gruzínce T. Abuladzeho. Líbí se mi Gedeonovo Indiánské léto a Idiot. A miluji Vláčilovo Údolí včel.

Výtvarné umění – V hlavě mám pořád výstavu Miroa, hodiny jsem vydržel před obrazy Medka… a moc mám rád obrazy kamaráda Marka Ronce.“

 

Máte nějaké koníčky?

 

„Muziku všeho druhu. Horské kolo. Dobrou činohru. Japonskou flétnu shakuhachi. Dobré archivní víno a čaj velejemný. Sbírat známky by pro mě bylo trestem.“

 

Sportujete?

 

„Nárazově si zhuntuju tělo. Když mám pohybový absťák, vyrazím na horském kole nebo jen tak běhat na pár hodin do lesů a kopců, to je pak paráda. A občas si v posilovně protahuju tělo. Musím, jinak bych zkornatěl.“

 

Co vás vyvádí z míry?

 

„Mobily – ráno v tramvaji, v autobuse, večer v restauracích… Je to nepoctivá averze, protože sám se bez něj neobejdu. Ale často ho vypínám.

 

Na jaké hrajete nástroje? Jak dobře?

 

„Mám konzervatoř na violu. Folklór, bigbít a hlavně v poslední době etnické improvizační fůze hraju ke zpěvu na housle. Niněru, ochlebky nebo šajtholt používám na středověk. Etnické nástroje – bubínek, gusle, panovka, slovácká koncovka,…   Doprovodím se na kytaru a na klavír… ale to už není žádné umění. A teď se po 18 letech vracím ke klarinetu; je to legrace.“

 

Co považujete za svou největší přednost?

 

„Hlad. Jsem bezednej, pořád něco hledám, pořád musím něco vstřebávat, poznávat, něco ohmatávat, něco nového zkoušet…“

 

Jaký je váš největší zlozvyk nebo slabost?

 

„Těch je! Sebestřednost, paličatost… ale taky např. takový ten permanentní neklid, jako když jsem stále těsně před startem. Tím občas ničím všechny blízké.“

 

Může soudobá vážná hudba přinést posluchačům něco, co jim jiné hudební žánry nenabízejí?

 

„Určitě. Větší svobodu, větší a bohatší výrazové prostředky. A hlavně je vytrhává z pasivity, nutí je aktivně vnímat, poznávat, probouzí je. Vlastně jako jakékoliv moderní umění svojí podstatou vytrhává z letargie - minimálně tím, že posluchače donutí takovou hudbu přijmout nebo odmítnout.“

 

Věnujete se i interpretaci klasické písňové tvorby a tradičního operního repertoáru. Je to proto, že potřebujete pro soudobou hudbu uměleckou protiváhu, nebo si dokážete představit, že byste interpretoval jen soudobou hudbu?

 

„Kdybych dělal jen jednu věc (jakoukoliv), zblbnul bych. Doslova. Ostatně obě tyto roviny se navzájem obousměrně obohacují, ovlivňují. Ono těch protiváh je stejně víc. Učím zpěv na konzervatoři, hraju bigbít, středověk, občas si etnicky zaimprovizuju… i to jsou to pro mne stejně důležité zdroje poznatků, které se pak někde projeví.“

 

Co musí umět zpěvák „navíc“, když chce být dobrým interpretem soudobé hudby? Je nutné, aby ovládal „nestandardní“ zpěvní techniky (extended voices, alikvotní zpěv, …)?

 

„No, hlavně musí dobře technicky ovládat svůj hlas a mít dost velkou hudební inteligenci. Ono kvartové vibrato se může sice trochu schovat v opeře, ale spolehlivě zabije sebegeniálnější vizi soudobého autora. Teprve na spolehlivých technických základech může zpěvák stavět další hlasové dovednosti, další vokální prostředky – a čím víc jich umí, tím je jeho výrazový rejstřík bohatší, tím více má možností a více svým hlasem dokáže vyjádřit.“

 

Do svých projektů se snažíte, kromě svého hlasu, zapojovat také pohybovou akci a práci s prostorem. Považujete tyto složky pro soudobé sólové vokální umění za nezbytné? Měl by být zpěvák – interpret soudobé hudby také dobrým performerem?

 

„To už záleží na osobním přístupu, hledání. Pro mě je důležité hledat souvislosti. Rozeznívání akusticky zajímavých prostorů, to je pro mě úžasné dobrodružství s nevyčerpatelným výrazovým bohatstvím. Jednoduchý tón, který je vlastně mým odrazem, se buď v prostoru ztratí, nebo se deformuje, - a nebo se s tím prostorem harmonicky spojí, rozsvítí se, ožije – to už je povídání i o probouzení duchovní harmonie. Mluvit o něčem takovém neumím, ale je to nádhera.  

A pokud jde o pohyb – ten je nejbližším výrazovým prvkem, který mi zpěv evokuje. Je to přímá souvislost a logický důsledek plně prožitého hlasového (nejen pěveckého) projevu.“

 

Jste spokojen s postavením soudobé hudby v Čechách?

 

„Nejsem, samozřejmě. Ale z velké části si za to mohou skladatelé sami. Stali se většinou příliš elitářští, utvořili kolem svého umění dost neprostupnou skořápku. A jsou, ač to zní absurdně, ve svém přístupu značně konzervativní. Přitom kolem sebe u mladých lidí cítím zvyšující se hlad po moderním umění jako takovém, tedy i po hudbě – ale copak je něco osloví? Proč má Agon nebo DAMA DAMA nabito? Protože hrajou pro lidi a mají svou tvář. A posluchači vědí, jakou hudbu mají od nich očekávat. Svou tvář nachází Modschein, bicista Tomáš Ondrůšek - tudy vede cesta. Když nedokážou být čitelné skladatelské spolky, musí tuto úlohu za ně převzít interpreti. Současnou hudbu vnímám z větší části jako hudbu interpretační, protože oni jí svým osobitým přístupem vtisknou svůj punc.“

 

Máte nějaké interpretační vzory?

 

„Snad ani ne. Spíš mě občas někdo děsně provokuje, vybudí… Blízký je mi svým neustálým hledáním a fůzemi saxofonista Jan Garbarek. Hodně jsem se naučil od německých komorních pěvců. Učil jsem se od choralistů, od mongolských mistrů… A obrovskou inspirací je pro mě úžasná multifonická technika maďarského flétnisty G. Ittzése.“

 

Poskytuje vám, jako zpěvákovi, česká soudobá literatura dostatečné vyžití? Se kterými skladateli spolupracujete?

 

„Vybírám si takovou hudbu, která mi je blízká a která mi dává možnost se plně rozvinout. Pravda je, že v té záplavě hudební tvorby to je vlastně zanedbatelné množství, ale zase stojí za to. Asi nejblíže mi je křehká lyrika Petra Pokorného – a nejen proto, že Petr mi je i opravdu blízkým přítelem. Ono to osobní pouto a vzájemná znalost autora a interpreta je úžasná. Blízká je mi niternost Pavla Nováka, provokují mne (až na samý okraj pěveckých možností) živelné erupce hudby Jardy Šťastného, nádherné skladby mi napsali pánové Kopelent, Havelka, Rybář… Je toho ještě fůra, na co jsem zapomněl.“

 

Necháváte se inspirovat jinými hudebními žánry (např. world music)?

 

„O tom jsem myslím už mluvil. Ano, dává mi to mnohem širší výrazové možnosti. Tři roky jsem studoval různé způsoby alikvotního a hrdelního zpěvu, od pana Kemadasa jsem se učil tradiční zpěv Srí Lanky, učil jsem se švýcarské jódlování, chorálový zpěv… Tohle hledání nových cest, to je pro mě permanentní výzva. A nádherné muzikantské dobrodružství.

Kontakt

Petr Matuszek

p.matuszek@seznam.cz

https://www.centrumterapie.cz/
https://alikvotnizpev.webnode.cz/
https://early-music.webnode.cz/

DOPORUČUJI:
https://www.kurzy-zpevu.cz/
https://seminare.maitrea.cz/marketa-dvorakova

+420777949210

Vyhledávání

Kalendář akcí

03.09.2022 15:00

Koncert v rámci vernisáže "Japonské malování" v Saumeho kapli v Teplicích

Mé další vystoupení na shakuhachi v rámci výstavy Japonského malování" úžasné Radky Müllerové.
11.09.2022 17:00

Nabucco v div. Ústí n/L

Nedělní Nabucco v ústeckém divadle bude svátkem. Přijďte!!!
15.09.2022 19:30

Nabucco v div. Karlovy Vary

Nabucco - slavná Verdiho opera je nejstarší inscenací našeho divadla. A je velkolepá!!!
18.09.2022 17:00

Čardášová princezna v div. Ústí n/L

Klasická opereta má vždy v Ústí věrné publikum, pro které je radost zpívat.
24.09.2022 17:00

Noc na Karlštejně v div. Ústí n/L

Jak už dlouho už má naše divadlo toto představení na repertoáru? No hodně let... Diváci ho mají rádi, je to skvělé představení v režii Martina Novotného.
01.10.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Fantom je zpátky - prostě náááádhera! Úžasný muzikál a v něm moje zamilovaná role Firmina, ředitele divadla - hrál jsem jí snad nejvíce ze všech rolí a stále se jí nemohu nabažit.
01.10.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Fantom je NEJLEPŠÍÍÍÍÍÍ! :-) 
14.10.2022 19:00

My Fair Lady v div. Ústí n/L - PREMIÉRA!!!

Takový nádherný muzikál - a mne znovu čeká role plukovníka Pickeringa! To bude bomba!!!
15.10.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Nedělních představení Fantoma opery je málo, o to víc se na něj těším. Přiďte, určitě to stojí za to!
15.10.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Další sobotní představení tohoto nádherného výpravného muzikálu!
16.10.2022 17:00

My Fair Lady v div. Ústí n/L

To je repertoárový trhák!!!
22.10.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Sobotní "dvoják" nejúžasnějšího muzikálu, kterého znám - to bude krásný víkend se skvělými lidmi! 
22.10.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Večerní sobotní představení - jsou to krásné dny...
23.10.2022 17:00

My Fair Lady v div. Ústí n/L

Tento muzikál jen tak něco nepřekoná - přijďte!
05.11.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Dvoják sobotních představení Fantoma opery - krásný den s prima lidmi a skvělými diváky.
05.11.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Sobotní večer s Fantomem opery - nádherná atmosféra a úžasné divadlo!
08.11.2022 19:00

My Fair Lady v div. Ústí n/L

Další představení tohoto špičkového muzikálu. A pokaždé mne uvidíte v nádherné roli plukovníka Pickeringa...
12.11.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Sobotní dvoják s famózním muzikálem Fantom opery.
12.11.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Fantom opery - každé představení je svátkem!
19.11.2022 17:00

My Fair Lady v div. Ústí n/L

Tento muzikál aspiruje na další veleúspěšný repertoárový kus ústeckého divadla. A role plukovníka Pickeringa mě prostě bavíííí!
22.11.2022 19:00

Čardášová princezna v div. Varnsdorf

Nádherná opereta Emmericha Kálmána - silvestrovské představení. Tento titul mne v této inscenaci potkal již počtvrté. Je to skvělé a roztančené představení!
03.12.2022 14:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

P"ro mě poslední dvě představení Fantoma v letošní sezoně. Jsem rád, že obě se mnou dělá Markéta Dvořáková jako skvělá Madame Giry.
03.12.2022 19:00

Fantom opery v GoJa Music Hall v Praze

Fantoma jsem hrál nejvíce ze všech představeních, několik stovek - a nikdy mne neomrzí!!!
11.12.2022 19:00

Česká vánoční mše J. J. Ryby, kostel J. Křtitele, Teplice

První letošní Rybova Česká mše vánoční, tentokrát společně se Symfonickým orchestrem a sborem Konzervatoře v Teplicích v kostele J. Křtitele v Teplicích. Dirigovat bude jako vždy Jiří Knotte a tenorový part bude zpívat můj žák Matěj Kotrba.
13.12.2022 19:00

Vánoční koncert v DK Teplice

Nejen Rybova Česká mše vánoční zazní na tomto tradičním symfonickém koncertu, který každy rok pořádá teplická konzervatoř. A každoročně bývá dlouho předem vyprodáno!!!
15.12.2022 19:00

My Fair Lady v div. Děčín

My Fair Lady v poprvé na zájezdě - jaký bude mít ohlasy? Věřím, že výjimečné...
19.12.2022 17:00

Česká mše vánoční J. J. Ryby v div. Ústí n/L

První ze dvou tradičních "Rybovek" v ústeckém divadle - už se na naše diváky těším!
30.06.2023 19:30

Nabucco, open air, Bad Elster

Nic se tak nehodí pro open air, jako toto velkolepé představení...

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode